RFID Çözümleri

Trinoks Yazılım, tarafından geliştirmiş olan yazılımlar barkod altyapısını kullanarak çalışabildiği gibi gerekli altyapı sağlandığı durumda RFID teknolojisi ile de çalışabilmektedir. Trinoks, RFID teknolojisi konusunda uzun yıllardır deneyime sahip bir ekibe ve iş ortaklıklarına sahiptir. Gerekli donanımsal altyapının sağlanması, etiket ve tag geliştirme konularında hizmetlerin sunulması ve sistemin titizlikle test edilmesi konusunda güvenilir bir ekibe sahiptir.

İhtiyacınız olan projeye yönelik yapılacak olan analiz çalışmalarının ardından proje ile ilgili bir çözüm dokümanı hazırlamamız ve projenin test örneklerini sizlere sunmamız uzun bir zaman almayacaktır. Bu güne kadar yapılmış RFID projelerimizin detayları ve ilgili referans dokümanları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

RFID Nedir?

RFID (Radio Frequency Identification) tam olarak dilimizdeki karşılığı Radyo Frekansı ile Kimlik Tanımlama'dır. RFID teknolojileri, radyo frekansı yardımı ile nesneleri veya canlıları tanımlamaya yarar. Aktif/pasif olarak sınıflandırılan RFID etiketler, nesnelerin veya canlıların fiziksel olarak kimliklendirilmesinde kullanılır. Bu teknoloji, etiketlerin tiplerine ve özelliklerine bağlı olarak 125-134 KHz(Low Frequency)(LF), 13.56MHz(High Frequency)(HF), 865-868 MHz(Ultra High Frequency)(UHF) ve 2.45 GHz (Micro Wave) gibi farklı frekanslarda çalışan sistemler kullanılmaktadır.

Sistemi Oluşturan Ana Başlıklar

RFID Etiket

RFID etiketi, uygun aplikasyon ve kapasite ile belirlenmiş bir RFID çipinin uygulamada ki çalışma koşul zorlukları göz önüne alınarak (ısı farkları ,kimyasallar, darbeler) çiplerin daha güçlü anten ve daha güçlü kaplama ile zor şartlarda çalışmaya adapte edilmiş halidir. Uygulamada farklı özellikler ve fiziksel yapıda olabilirler. Barkod etiketleri ile karşılaştırıldığında daha kırılgan bir yapıya sahiptirler.

RFID Anten

RFID antenler, yayınladıkları radyo frekansı ile etiket üzerindeki çipte bulunan bilgiyi etiket üzerindeki antende oluşan yansıma sonucu alarak okuyucuya iletirler. Antenler güç, okuma şekli (Doğrusal, dairesel) ve okuma alanlarına (uzak alan okuma, yakın alan okuma) göre farklı modellerde bulunurlar.

RFID Okuyucu

RFID okuyucusu antenden gelen sinyalleri kullanılan yazılıma belirli protokollere uygun olarak aktaran donanımsal yapıdır. RFID okuyucuları sabit ya da el terminaline monte edilmiş portatif bir yapıda olabilir. Sabit RFID okuyucular bir anten bağlantısı ihtiyacı duyarken el terminali üzerindeki okuyucular kendi içlerinde bir anten barındırmaktadır.

RFID Uygulaması (Middleware)

RFID okuyucu ile uygulama arasında çalışan ve sistem mimarisinin en önemli öğesi olan Ara Katman Uygulaması (Middleware) tamamen okuyucu yönetimi, okunan etiket bilgisinin yönetimi ve anten yönetimi işlemlerini gerçekleştirir. Okuyucu ile ilgili okuma yöntemi, ağ yapılandırması, anten ayarlarının gerçekleştirmesi, okumanın hangi anten ve hangi okuyucu tarafından gerçekleştirildiğinin belirlenmesi gibi birçok işlemi ara katman uygulaması ile gerçekleştirebilirsiniz. Burda en önemli konu Ara Katman Uygulamasının dayandığı RFID protokoldür. Her bir okuyucunun kendisine ait bir protokolü ve bu protokole uygun çalışan bir ara katman mimarisi vardır. Fakat tüm dünyada RFID teknolojisinin hızla gelişimi sonucunda EPC tarafından bir standart belirlenmiş ve RFID okuyucular için LLRP (Low Level Reader Protocol) temel protokol olarak kabul edilmiştir. RFID uygulamanız eğer LLRP’ ye uygun olarak geliştirilmiş ise LLRP uyumlu her okuyucuyu sisteminize dahil edebilir ve uygulamanızda herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymazsınız.

 

RFID Etiketler

RFID Okuyucular

RFID Tünel Sistemleri

RFID Okuyucu Sistemleri